Nemzetközi programok
Története, célja:
Történet, kompetenciák:
Egyesületünk 2001-ben alakult meg és már 2003 óta veszünk részt nemzetközi ifjúsági projektekben. Az évek során egyre hangsúlyosabbá váltak a nemzetközi projektek is a tevékenységi körünkben, és mára már hosszú listája szerepel a külföldi partnereinknek is az adatbázisainkban.
A nemzetközi együttműködéseink az EFYSO (European Federation of Youth Service Organisation) hálózatában indultak el, ahol is 2003-ban Lengyelországban, 2004-ben Ausztriában vettünk részt a szervezet nyári ifjúsági konferenciáján, majd 2007-ben Debrecenben mi is rendezhetünk egy nyári konferenciát. A Demokratikus Ifjúságért Alapítványon keresztül voltunk egy nemzetközi fesztiválon (Crossborder Festival) Zakopaneban, Lengyelországban, ahol táncprodukcióval is felléptünk. Fiataljainknak volt lehetősége eljutni Platform Táborokon keresztül Németországba, Luxemburgba, amit a Hajdú-Bihar megyei Önkormányzatnak köszönhetünk.
Ezen kezdeti időszakban építettük ki határon túli magyar ifjúsági szervezetekkel a kapcsolatot, leginkább Erdélyben. A MAKET és MAKOSZ több eseményén, úgymint Tavaszi és Őszi Bál, Kézműves Tábor, Diákönkormányzati Szabadegyetem fiataljaink visszatérő résztvevők voltak, míg az erdélyi fiatalok több éven keresztül vehetek részt a Nyári Ifjúsági Fesztivál programjain Hajdú-Bihar megyében. Biharkeresztesen sikerült egy nemzetközi projekt keretében, amit az ERSTE Stiftung támogatott egy Hajdú-Bihar-Bihor diáktalálkozót szerveznünk, melynek az önkéntesség és a disputázás volt a fókuszában.
12 éve vagyunk EVS (jelenleg már ESC) küldő, fogadó és koordináló szervezet. Az ESC (European Solidarity Corps) egy nemzetközi lehetőség a 18-30 év közötti fiatalok számára, hogy önkéntes munkát vállaljanak egy külföldi országban, akár 12 hónapos időtartamra is. Ez egy kiváló lehetőség arra, hogy a fiatalok megismerhessenek egy új kultúrát és mindeközben saját magukat is. A projekt által módjukban áll világot látni, új, nemzetközi barátságokra szert tenni és nyelveket is tanulni. Az önkéntes szolgálat Európai Uniós projekt keretében működik. A fiataloknak az útiköltsége, a szállása helyi közlekedésének díja és az étkezése is biztosított, valamint ezeken felül zsebpénzt is kapnak. 2008 óta sok fiatalt közvetítettünk már ki a projekt keretében, így fiataljaink önkéntes tapasztalatot szerezhettek például Finnországban, Spanyolországban, Németországban, Liechtensteinben, Dániában, Olaszországban vagy az Egyesült Királyságban. Fogadó szervezetként pedig még aktívabban tevékenykedünk: az évek alatt 98 fiatalt fogadtunk már, 15 különböző országból. Jelenleg (2021) tizennégy fiatal tevékenykedik nálunk és teljesítik önkéntes szolgálatukat: kilencen Erdélyből, ketten Olaszországból és 1-1-1 fő Németországból, Spanyolországból, valamint Franciaországból érkezett.
Ezen kívül aktív résztvevői vagyunk Erasmus+ projekteknek is, KA1 és KA2 tevékenységeket is érintve. Jelenleg is három KA1-es és egy KA2-es projektben veszünk részt, Lengyelországi kezdeményezésre. Nagyon sok nemzetközi ifjúsági cserében vettünk részt mind szervezőként, mind pedig partnerként. Ezeken a nagyjából 6-10 napos találkozókon az Egyesületünk munkatársai, ifjúsági vezetői és önkéntesei vettek- és vesznek részt, körülbelül évi 6-8 alkalommal. Voltak fiataljaink már a teljesség igénye nélkül több alkalommal Bröllinben és más német városokban, Lengyelországban, Olaszországban, Csehországban, Belgiumban, Spanyolországban, Franciaországban, Svédországban, Észtországban, Ukrajnában, Romániában.
Az Egyesület egyik fontos eseménye volt a KDT (Kárpát-medencei Diákönkormányzatok Találkozója) 2015-ben, mely egy határon átívelő találkozásra hívta a magyar, erdélyi, felvidéki, vajdasági és kárpátaljai, diákönkormányzathoz tartozó fiatalokat. A közel 100 résztvevő egy hetet töltött el együtt Nyíregyházán, mely során különböző tréningeken fejleszthették azon képességeiket, melyeket a diákönkormányzatban is hasznosítani tudnak. A szabadidős programok és közös élmények pedig hozzájárultak ahhoz, hogy jó ismertségek, barátságok is kialakuljanak. A programot egy második alkalommal is sikerült, 2017-ben ismét Nyíregyházán megrendeznünk.
Határtalanul programok keretében már közel 10 magyarországi oktatási intézménynek segítettünk Erdélybe eljutni egy-egy szakmai kirándulás keretében. Kolozsváron, Szatmárnémetibe, Nagyváradon, Csíkszeredában és legtöbb alkalommal Balánbányára vezetett az utunk.
Nemzetközi hálózatok tekintetében tagjai vagyunk az Eurodesk és az ALF (Anna Lindh Foundation) hálózatnak, valamint a Juventus Soliditas tagságunk is életben van. Hazai szinten pedig hálózati tagságunk kiterjed többek között az ISZOSZ-ra (Ifjúsági Szolgáltatók Országos Szövetsége), a Nemzeti Ifjúsági Tanácsra és az Országos KID Egyesületre is.
Programok:
Kapcsolat:
Bálega János - stratégiai vezető
Telefon: +36 30 718 8649
E-mail: balega.janos@kozpontegyesulet.hu